ספריות אוניברסיטת תל אביב בעידן הקורונה

סריקות של חומרים מודפסים

                     

באמצע חודש מרץ 2020, עם התפרצות הקורונה, התבקשו ספריות אוניברסיטת תל אביב להתארגן לקראת סגירה פיזית של הספריות. פורום מנהלות הספריות בקמפוס התארגן עם צוות מצומצם של כ-20 ספרניות וספרנים למתן שירותי הספרייה מרחוק באופן המיטבי ביותר. שאר הספרניות והספרנים יצאו לחופשה על פי הנחיית הנהלת האוניברסיטה.

הצוות בחן את השירותים המרכזיים שניתן לספק מרחוק לקהל החוקרים, המרצים, הסגל המנהלי וכמובן הסטודנטים שלא הורשו להגיע באופן פיזי לספריות שמהוות בימים רגילים, מקום מרכזי ללמידה, מפגשים, שימוש בספרים ובכלל השירותים הקיימים בכל אחת ואחת מהן.

בכל ספרייה ניתנו שירותי יעץ והדרכה במגוון ערוצים: טלפון, מייל, צ'אט ווטסאפ. נעשו סריקות רבות מתוך הספרים המודפסים שנמצאו בתוך הספריות, נרכשו פריטים אלקטרוניים לספרים או כתבי עת על פי בקשות הסגל והסטודנטים ואלה הונגשו מרחוק לכלל ציבור המשתמשים.

מתוך רצון לתמוך ולסייע בלמידה ומחקר מרחוק, ספקי מידע ומו"לים רבים מכל העולם פתחו בגישה רחבה את מאגריהם וכך ניתנה גישה רחבה לכתבי עת וספרים אלקטרוניים, 24X7 , לכלל המשתמשים דרך דף מרכז שהוכן על ידי הספריות, כולל מידע ומחקרים עדכניים על הקורונה ( COVID 19).

https://en-libraries.tau.ac.il/OA-Corona
 

שירותים נוספים שניתנו היו הדרכות על ידי הצוותים בזום או טלפונית, צוותי ההשאלה הבינספרייתית עבדו במרץ וסיפקו ללא תשלום מאמרים וסריקות מספרים פיזיים לסטודנטים והחוקרים בקמפוס וכן לאוניברסיטאות אחרות בארץ ובעולם.

מיד לאחר חופשת הפסח, לקראת סוף אפריל, נוספו בכל ספרייה עובדים נוספים ובתחילת מאי חזרו כלל העובדים, דבר שאפשר לנו להרחיב את השירותים שניתנים בספריות וכן התחלנו לארגן את הספריות לפתיחתן לקהל על פי התו הסגול: צמצום מקומות הישיבה וסימונם בספריות, הגעה לספריות רק בהזמנת מקום מראש, בידוד הספרים הפיזיים החוזרים לספרייה ל 72 שעות, הכנת סלי ספרים באמצעות טופס מקוון, שליחת ספרים על פי הזמנה עד הבית (שירות בתשלום), הרחבת שירותי ההדרכה והייעוץ וסיוע בכתיבת עבודות המחקר וכמובן המשך יצירת חווית שירות טובה וחיובית בימי הקורונה.

 

כתבה: ד"ר נעמה שפטלוביץ, מנהלת הספרייה המרכזית

בשם פורום מנהלות הספריות:

מירה ליפשטיין מנהלת הספרייה למדעי החיים ורפואה

שלומית פרי מנהלת הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך

אנקה בדולסקו מנהלת הספרייה למדעים מדויקים והנדסה

מיכל תמר מנהלת ספריית משפטים

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>